CANADA ARTISTIC SWIMMING AWARDS

CANADA ARTISTIC SWIMMING AWARDS 2018-12-21T15:28:29+00:00

Click on the award’s name to see a full description and past recipients.

Canada Artistic Swimming’s Administrator of the Year Award recognizes a member of Canada Artistic Swimming who has made a significant contribution to artistic swimming in an administrative role.

RECIPIENTS

Year Name
2013 Carolyn Murphy
2012 Audrey Sribney
2011 Joan Hollihan
2010 Lucille Carter (Prince-Edward-Island)
2009 Ann Philipps (New Brunswick)
2008 Chris Hampshire (Alberta)
Canada Artistic Swimming’s Athlete of the Year Award recognizes an athlete of Canada Artistic Swimming who has had significant success in artistic swimming.

RECIPIENTS

Year Name
2018 Provincial Athletes of the year
Jessica Landry (Antlantis Synchro, NS)
Carolyn Currie (Winnipeg Synchro, MB)
CAS Athlete of the year
2018 Senior National Team (Gabrielle Boisvert, Andrée-Anne Côté, Camille Fiola-Dion, Rebecca Harrower, Claudia Holzner, Audrey Joly, Sion Ormond, Halle Pratt, Jacqueline Simoneau, Laurence Vézina
2013 Anne-Marie Chouinard (Centre of Excellence) and Clare McGovern (Granite Synchro)
2012 Jacqueline Simoneau
2011 Geneviève Bélanger
2010 Jacqueline Simoneau
2009 Marie-Pier Boudreau-Gagnon
2008 Chloe Isaac (QC)
2008 Olympic Team Members : Marie Pier Boudreau-Gagnon (QC), Jessika Dubuc (QC), Marie-Pierre Gagne (QC), Dominika Kopcik (BC), Eve Lamoureux (QC), Tracy Little (QC), Elise Marcotte (QC), Alison McKenny (AB), Isabelle Rampling (ON), Jennifer Song (AB)

The Board of Directors Pin is awarded to individuals of the synchro community who, in the judgment of the Board of Directors, have made a significant contribution as a volunteer to the development and the betterment of the sport for twenty-five (25) years or more. 

A person may only receive this Award once. 

Up to a maximum of (2) two Board of Director’s Award will be made each year but it will not be awarded in a year when the Board of Directors of Canada Artistic Swimming feels there is no suitable nominee.

RECIPIENTS

Year Name
2018 Sharon Devana / Josée Daudelin (25 years)
2012 Laura Ealing / Madeleine Ramsay
2011 Pat Cooley
2010 Audrey Scribney
2009 Chris Hampshire / Heather Archer
2008 No recipient
2007 Louise Kennedy
2006 Lynda Furniss
2005 Leslie Taylor
2004 Dot Padget
2003 Diane Van der Pol
2002 Liz Bain
2001 Margaret (Marg) Anne McBurney
2000 Donna Van Bakel
1999 Marilyn Holmes
1998 Joan Roberts
1997 Diane Vilagos
1996 Margaret MacLennan
1995 Marlies Brand
1994 Gerry Land
1993 Penny Tregale
1992 Diana Duerkop
1991 Pat Murray
1990 Donalda Smith
1989 Gerry Dubrule
1988 Gail Adamson
1987 Sandy Roberts
1986 Muriel Whyte
1985 Joyce Corner
1984 Micheline Dussault / Marg Scott / Marj Simpson
1983 Diane Black / Gladys Hambrook / Kathy Stokes

This is a special recognition award for a person who works today in order that those who follow tomorrow will find safety, strength and success in the sport of Artistic Swimming ; a person who demonstrates vision and flexibility for the future, as well as respect for Canada Artistic Swimming’s rich past and as a ‘Bridge Builder’ paves the road to tomorrow with their encouragement and achievements ; a person, who has initiated, continued a program, event or endeavor that allows for future growth and development in Artistic Swimming in Canada ; a person who by their actions and attitude works to build bridges that span ability, age and distance in order to position Canadian Artistic Swimming as a world leader. 

It will not be awarded in a year when the Board of Directors of Canada Artistic Swimming feels there is no suitable nominee.

RECIPIENTS

Year Name
2016 Audrey Sribney
2013 Heather Archer
2012 Dot Padget
2011 Louise Kennedy
2010 Chris Hampshire
2009 Diane van der Pol
2008 Lynda Furniss
2007
2006 Leslie Taylor
2005
2004 Sharon Devana
2003 Marilyn Holmes
2002 Diane Hebert
2001 Sandra Roberts
2000 Joyce Corner
1999 Diane Vilagos
1998 Marg MacLennan

The Certificate of Merit is awarded to individuals who in the judgment of the Board of Directors have contributed significant volunteer service for three (3) or more years. 

A person may only receive this Certificate once. 

There is no limit to the number of Certificates of Merit that will be awarded each year.

RECIPIENTS

Year Name
2012 Maureen O’Donoghue
2011 Maryse Brasseur
Carol Chernishenko
Carole Domingue
Kathleen Lipinski
Crystal Meakin
2010 Carly Abraham (AB)
Colleen Aird (NS)
Teresa Alentejano (AB)
Rob Allen (AB)
Laura Casey (NS)
Jennifer Flowers (AB)
Brad George (ON)
Penny Hermann (SA)
Trish McKay (BC)
Christine Pedneault (QC)
Robert Périgny (QC)
Marcia Scrimgeour (ON)
Margo Weiner (SA)
Gillian Wesley (NS) 
2009 Lesley Ahara
Andrea Figueiro
Jessica Lamontagne
Kari McNight
Nancy O’Toole
Lorraine Rowland
Lianna Sotille
Barb Tooth
2008 Laura Bell
Rosalee Chartrand-Rodrique
Greta Spittle
Debbie Provencher
Ross Tegart
Mary Keene
Cathy Spittle
Adam Whitcombe
Lisa Balcombe
Shannon Berg
Chris Profini
Sandy Holmquist
Sandra McLachlan
Sharon Trevena
Gina McGuffin
Jennifer Saunders
Jaime Thompson
Kim Deveau
2007 Carol MacGregor
Suzanne Laroche
Lynn Hammond
Jeff Poss
Karen Seymour
Michele Lopers
Leanne MacDonnell
Lisa Schott
Beth Hicks
Ginette Piche-Lapointe
Louise Newberry
Marg Holland
Carol Spensley
2006 Sandra Reeves
Dominique Pelletier
Suzanne Paye Pytura 
2005 Kirsten Brough
Marlene Cairns
Kathy Currie
Deborah Gee
Naomi Rafuse
Pam Bursey
Stacey Wood
Carol McKinlay
Anne Poulos
Kirsten Normand
Marian Stuffco
Kim Rudd
Anne Smeeton
Dominique Pelletier
2004 Bill Matson
Vic Klassen
Ann Phillips
Louise McDonald
Joane Caskey
Marg Graham 
2003 Chris Gauthier
Irene Van Hooft
Lorraine Johnson
Jean Bursey
Carol Cote
Elaine McHerron
Ev Fehler
Ev Keddie
Gerry Cavers
Hélène Tang  
2002 Linda Andrecheck
Jackie Hiscock
Judith Moore
Donne Marie MacLeod
Connie Moore
Nancy Reed
Nancy Fisher
Pat Taylor
Karen Howell  
2001 Frances Parker
Louise Haerle
Shannon Worsfold
Rosemary Stewart
Carol Stewart
Joanna Utterback 
2000 Pam Ahrens
Anslie Johnson
Anne Peters 
1999 Josée Daudelin
Carolin Contant
Lucie Michaud
Chloe Greenhalgh
Shirlee O’Neill
1998 Bev Clear
Lorraine Holmwood
Francine Delisle-Lapalme
Denise Lamontagne
Nancy Littler
1997 Joan Burry
Susan Fisher
Dianne Greenwood
Pat McCann
Janice McLaughlin
Maureen Cornford
Debi Fox
Gail Rogers
Christa Bouvier
Dorthy Erhman
Erin Bullée
Logan Duffield 
1996 Maureen Crews
Brian Moore
Johanna Lisakowski
Helen Kolberg
Bill Alexander
Diane Hébert 
1995 Darcel Moro
Laurel Irving Piot
Karen Land
Joan Russell
Monique Bouchard
Audrey Scribney
Sandy McKinnon
1994 Judy Davis
Darlene Irvine
Sandy Slight
Sharon Devana
Pat Taylor
Pam Carter
Dana Goski 
1993 Karen Howie
Ruth Ring
Linda Krahn
Connie Moore
Bonnie Smith
Cheryl Coates
Gilbert Emond
1992 Lorraine Ridgeway
Carol McIntosh
Pam Kidney
Elizabeth Chrumka
Huguette Bissonette
Céline Giroux
1991 Donna Hall
Sheila McCallum
Dorothy Mitchell
Chris Hampshire
Joni Burry
Rita Callahan
Anna Goski
1990 Sandy Poffenroth
Sven Larsen
Nancy Lyman
Leah Fright
Laura Ealing
Suzanne Boylan
Lorna Proudfoot
Diane van der Pol
Helen Gordon
Madeleine Ramsey 
1989 Alex Barton
Marilyn Kembel
Bonnie Carlson
Joan Roberts
Louise Davis
Patty Simmonds
Donna Hall
Mary Webb
Marilyn Holmes
Elizabeth Wegenast
1988 Jan Adamson
Don Jones
Christine Bergeron
Monique Lupien
Madeline Carter
Lil Malcovitch
Olivia Chow
Leslie Taylor
Frances Drover
Ron Thomson
Gerry Dubrule
1987 Elizabeth Bain
Joan Saunders
Joyce Christie
Barbara Lyon Stewart
Lorraine Jobin
Donna Van Bakel
Lyse Petroziello
Joe Vilagos
Marnie Rutlege
Val Zacharias
1986 Marion Adams
Dawn Meads
Billie Carter
Jackie Natuck
Beth Glen
Joan Roberts
Pat Hodge
Carol Sharer
Alain Larocque 
1985 Sandi Ahonan
Terry Jones
Marlies Brand
Lena Larsen
Marg Craig
Nancy Livingston
Gail Donahue
Marg McBurney
Terry Eagles
Lis McLeod
Marilyn Holmes
Barbara MacMillan
Donna Welsh
1984 Wilda Arnold
Diane Lemon
Lise Blais
Mable Moran
Elizabeth Chrumka
Dot Padget
Dela Cody
Pat Stewart
Lynda Furniss
GailVan Sacker
Marg Grant
Colleen Walker
Murill Johnston
1983 Heather Archer
Margaret McLennan
Gladys Bean
Marnie McDougal
Diane Black
Vicky Morrison
Elinor Clarke
Pat Murray
Susan Clarke
Sandra Roberts
Pat Cooley
Marg Scott
Joyce Corner
Marj Simpson
Bev Cromb
Donalda Smith
Carol Dellevoet
Kathy Stokes
Micheline Dusseault
Lenora Tamney
Catherine Edwards
Peter Tregale
Gladys Hambrook
Muriel Whyte
Gerry Land
Diane Vilagos
Canada Artistic Swimming’s Distinguished Member Award recognizes a member of Canada Artistic Swimming who has made an exceptional contribution to the ‘art as well as the sport’ of artistic swimming.

RECIPIENTS

Year Name
2013 Leslie Taylor
2012 Dr. Margo Mountjoy
2011 Eldon C. Godfrey
2010 Marie-Hélène Morneau
2009 Jojo Carrier-Thivierge
Laurie Wachs
2008 Julie Sauvé
Denise Sauvé

The Grassroots Official of the year is awarded to the most outstanding official who has shown dedication and contributed the most to the betterment of the sport of artistic swimming within a provincial/territorial synchro community. Each provincial/territorial Artistic Swimming Association may only nominate 1 outstanding Level 1 or Level 2 official and the Awards Nomination Committee will select 1 recipient.

A person may only receive this award once.

The recipient of this award will be fully funded by Canada Artistic Swimming to Volunteer Awards Dinner Celebration to receive the award.

RECIPIENTS

Year Name
2012 Karen Romanyk

The Grassroots Volunteer of the year is awarded to the most outstanding volunteer member who has shown dedication and contributed the most to the betterment of the sport of artistic swimming for a club or provincial/territorial synchro community. Each provincial/territorial Artistic Swimming Association may only nominate 1 outstanding volunteer and the Awards Nomination Committee will select 1 recipient.

A person may only receive this award once.

The recipient of this award will be fully funded by Canada Artistic Swimming to Volunteer Awards Dinner Celebration to receive the award.

RECIPIENTS

Year Name
2018 Provincial Volunteers of the year
Emily Dempsey (NS)
Sharon Trevena (MB)
Stéphanie St-Gelais (QC)
Volunteer of the year
Raeanne Rose (Synchro BC)
2013 Brenda Lyons
2012 Heather Robbins
The Honour Roll recognizes an individual who has made a significant contribution to the activities and initiatives of the Association.

RECIPIENTS

Year Name
2013 Chris Hampshire
2012 Lisa Schott
2009 Lisa Mackay
2008 Lorna Proudfoot 
The Life Time Achievement Award is presented to individuals, who in the judgment of the Board of Directors, have served, dedicated and contributed for 40 years or more. 

A person may only receive this Award once.

Up to a maximum of (2) two Life Time Achievement Awards will be made each year but it will not be awarded in a year when the Board of Directors of Canada Artistic Swimming feels there is no suitable nominee.

RECIPIENTS

Year Name
2018 Audrey Sribney
Dot Padget
2013 Lynda Furniss
Pat Cooley
2012 Leslie Taylor

The Officials Recognition will recognize Level 3 and 4 officials at increments starting with 5 years for their dedication and contribution the sport of artistic swimming as an official and/or referee. Provincial/Territorial associations and the Officials Management team may provide names of eligible officials to be recognized at 5, 10, 15 and 25 years of service.

A person may only receive each increment once. These individuals may not be recognized in both the Officials Recognition program and the Volunteer Certificate of Merit Recognition Awards for the same service.

There is no limit to the number of officials that will be recognized at any increment.

RECIPIENTS

Year Name
2018 5 years recognition
Angèle Gaulin-Marchand (ON)
Valérie Larose (QC)
Bonnie Perrin (SK)
Pam Wylie (MB)
Suzanne Hohmann (NB)
Mélanie Lacroix (ON)
Carol Chernishenko (SK)
Danielle Sorgo (ON)
Erinn Bartsch (SK)
Ted Smith (ON)
Suzanne Kostron (ON)
Erika Lindner (ON)
Miranda Spensley (AB)
Wendy Yule (ON)
20 years recognition
Jan McLaughlin (ON)
Lisa Balcombe (BC)
Pay Taylor (SK)
Pat McCann (ON)
Nancy Reed (QC)
2013 5 years recognition
Stacey Wood
Naomi Rafuse
Catrine Klein
Lori Kowalski
Jennifer Saunders
Maryse Brasseur
10 years recognition
Sandy Holmquist15 years recognition
Evelyn (Ev) Keddie20 years recognition
Sharon Devana25 years recognition
Karen Land
Connie Moore
2012 Carly Abraham
Lesley Ahara
Colleen Aird
Teresa Alentejano
Shannon Berg
Kirsten Brough
Brad George
Penny Hermann
Jessica Lamontagne
Suzanne Laroche
Michele Lopers-George
Leanne McDonnell
Kari McKnight
Christine Pedneault
Robert Périgny
Ginette Piché-Lapointe
Chris Profiri
Marcia Scrimgeour
Karen Seymour
Lianna Sottile

The President’s Pin is awarded to individuals who, in the judgment of the Board of Directors, have shown volunteer commitment and dedication to for fifteen (15) years or more.

A person may only receive this Award once.

Up to a maximum of (4) four President’s Award will be made each year. It will not be awarded in a year when the Board of Directors of Canada Artistic Swimming feels there is no suitable nominee.

RECIPIENTS

Year Name
2018 15 years
Louise Newburry (AB)
Sandy Holmquist (AB)
2013 Nancy Reed
2012 Josée Daudelin
Jackie Hiscock
Connie Moore
Pat Taylor
2011 Laura Ealing
Ev Fehler
2010 Pat Cooley
Janice McLaughlin
2009 Sharon Devana
Madeleine Ramsay
2008 Karen Land
Mabel Moran
2007 Heather Archer
Lil Malcovitch
2006 Diane Lemon
Audrey Scribney
2005 Anna Goski
Chris Hampshire
The Silver Pin is awarded to individuals who, in the judgment of the Board of Directors, have contributed significant volunteer service for ten (10) or more years.

A person may only receive this Pin once.

There is no limit to the number of Silver Pins that will be awarded each year.

RECIPIENTS

Year Name
2018 10 years
Jane Mahon (ON)
Penny Hermann (ON)
Jennifer Saunders (ON)
Kari McKnight (AB)
Maureen O’Donoghue (AB)
Catrine Klein (ON)
Carly Abraham (AB)
2013 Ginette Piché-Lapointe
Robert Périgny
Sharon Trevana
2012 Carolyn MacGregor
Margo Weiner
2011 Chris Gauthier
Marg Holland
Chris Profiri
2010 Sandy Holmquist
Carol Spensley
2009 Lisa Balcombe
Laura Bell
Nancy Fisher
Mary Keene
Louise Newburry
Debbie Provencher
2008 Linda Krahn
Carol Stewart
Dr. Margo Mountjoy
2007 Beverley Cleal
Helene Tang
Linda Krahn
Carol Stewart
Ann Phillips
2006 Fran Mester
Eve Fehler
Eve keddie
Lyse Petroziello
2005 Nancy Reed
Monique Lupien
Frances Bonner Parker
Elaine McHerron
Jackie Hiscock
Lorraine Johnson
2004 Judy Moore
Maureen Cornford
Connie Moore
Lorna Proudfoott
Pat Taylor
Pam Ahrens
2003 Leanne Smith
Lucie Michaud
Josée Daudelin
Caroline Contant
Chloe Greenhalgh
2002 Roger de Grandmont
Joan Russell
Pat McCann
Sandy Slight
Laura Ealing
Lisa MacKay
2001 Ruth Ring
Marnie Eistetter
2000 Elizabeth Proude
Audrey Sribney
Francine Delisle-Lapalme
Janice McLaughlin
Susan Fisher
Karen Land
Bonnie Carlson
1999 Diane Hébert
Denise Lamontagne
Pat Hodge
1998 Lorna Read
Carol Sharer
Madeleine Ramsay
1997 Diane van der Pol
Lil Malcovitch
Anna Goski
Sharon Devana
1996 Louise Davis
Heather Archer
Marilyn Holmes
1995 Earl Goski
Leslie Taylor
Mabel Moran
Colleen Walker
Chris Hampshire
1994 Terry Jones
Terry Eagles
Sandy Poffenroth
1993 Elizabeth Wegenast
Marlies Brand
Val Zacharias
1992 Lynda Furniss
Murill Johnston
Marg McBurney
1991 Elizabeth Bain
Dawn Meades
Pat Cooley
Hilda Moore
1990 Dot Padget
Margaret MacLennan
Pat Murray
Donna Van Bakel
Diane Lemon
Awarded to a coach who reflects the philosophy of Charlotte Tutte, in developing Team spirit and enhancing growth of athletes as individuals and competitors.

RECIPIENTS

YEAR NAME
2016 Kasia Kulesza (Quebec Excellence Synchro)
2011 Chantal Vallières (Synchro-Élite)
2010 Karine Doré (Montréal Synchro)
Given in the name of the long time coach and innovator. It is awarded to a coach to reward and encourage this person to continue coaching.

RECIPIENTS

Year Name
2016 Jennifer Parker
2013 Jennifer Koptie (Variety Village)
2011 Maude Pelchat (Dollard Synchro)
2010 Yingli Hou (Granite Synchro)
For the best membership growth percentage in the sport of Artistic Swimming.

RECIPIENTS

Year Name
2013 Nova Scotia
2012 Synchro Manitoba
2011 Synchro Swim Ontario
2010 Saskatchewan
2009 New Brunswick
2008 Nova Scotia
2007 British Columbia
2006 Yukon
2005 Quebec
2004 Quebec
2003 Ontario
2002 Newfoundland-and-Labrador
2001 Manitoba
2000 New Brunswick
1999 Nova Scotia
1998 New Brunswick
1997 New Brunswick
1996 Prince Edward Island
1995 Quebec
1994 Quebec
1993 Manitoba
1992 Prince Edward Island
1991 Quebec
1990 Manitoba
1989 Nova Scotia
1988 Ontario
1987 Prince Edward Island
1986 Manitoba
1985 Newfoundland-and-Labrador
1984 Nova Scotia
For the most promising 13-15 category coach.

RECIPIENTS

Year Name
2016 Chihiro Ishii (Granite Synchro)
2015 Jessica Best (Calgary Aquabelles)
2014 Brianna MacLellan (Granite Synchro)
2013 Jamie Thompson (Calgary Aquabelles)
2012 Manny Wu (Granite Synchro)
2011 Emmanuelle Milot (Vestales St-Hyacinthe)